سری مقالات تشریحی پرنده هایی مدل – بخش اول

سلام دنیا!
فوریه 16, 2019
سری مقالات تشریحی پرنده هایی مدل – بخش دوم
آگوست 4, 2019

سری مقالات تشریحی پرنده هایی مدل – بخش اول

درود بر شما، یک پرنده مدل، نمونه ای در ابعاد کوچک از یک پرنده بدون سرنشین یا یک مدل مقیاسی بوده که به نحوی نسخه المثنی از مدل اصلی و دارای ابعاد واقعی می باشد. بطور کلی، پرنده های مدل را به دو گروه کلی دارای قابلیت پرواز و فاقد قابلیت پرواز تقسیم بندی می کنند.

مدلهای غیر قابل پرواز شامل مدلهای استاتیکی می باشند که در پاره ای از موارد نقش تزئینی داشته، در مواردی دیگر به عنوان مقیاسی از پرنده ابعاد واقعی جهت انجام تستهای عملیاتی در شرایط شبیه سازی شده درون تونل باد کاربرد داشته و در پاره از موارد، جهت آشنایی افراد با ظاهر یک پرنده، استفاده می شود.

مدل مقیاسی دقیقی از جنگنده اف شانزده نصب شده در تونل باد

جالب است که بدانید در طی جنگ جهانی دوم، ارتش ایالات متحده اقدام به سفارش ساخت مدلهای مقیاسی به تولید کنندگان مربوطه داده بود، تا بوسیله این مدلهای مقیاسی و توزیع آن میان مردم، افراد جامعه را با ظاهر پرنده های آلمانی، ایتالیایی و ژاپنی آشنا ساخته تا بدین وسیله افراد غیر نظامی بتوانند گزارشات دقیقتری از مشاهدات احتمالی خود را نسبت به اینگونه پرنده ها، به مقامات مسئول ارائه دهند.

در این تصویر نمایی از یک مدل مقیاسی استاتیک مربوط به هواپیمای رهگیر میسر اشمیت ام ای 163 بی را که مجهز به پیشران راکتی بود مشاهده می کنید.

پرنده های مدل دارای قابلیت پرواز دارای دسته بندی های متنوعی نیز می باشند، از ساده ترین آنها که گلایدر های اسباب بازی بوده و قابلیت اجرای پرواز برای مسافتی کوتاه را دارا می باشند، مدلهای پرواز آزاد که قابلیت پرواز حتی با مداومت پروازی چند ساعته که بوسیله اصطلاحات سوار شدن بر جریان هوای گرم عملیات پروازی نرم و خیره کننده ای را به نمایش می گذارند، پرنده های کنترل لاین که بوسیله دو رشته نوار از یک سمت به دسته ای در دستان مدلر متصل بوده و از سوی دیگر به مکانیزمی جهت عملکرد الویتور پرنده اتصال داشته و مدلر با کنترل پرنده در فضایی کروی شکل درون آسمان اقدام به اجرای فعالیت پروازی می کند، مدلهای رادیو کنترل که خود به چندین زیر گروه مختلف از انواع مدلهایی مقیاسی و یا آموزشی دارای قابلیت پرواز تا پهپادهای نظامی و غیر نظامی، تقسیم بندی می شوند. در سری مقالاتی که خدمتتان ارائه خواهیم کرد بصورت گسترده به مبحث مدل های پرنده خواهیم پرداخت.

در اینجا تصویری از یک مولتی روتور را مشاهده می فرمایید
تصویری از یک هلی کوپتر رادیو کنترل

پرنده های مدل استاتیکی (پرنده های که به منظور پرواز ساخته نشده اند)، مدلهای مقیاسی Scale Models بوده که بوسیله مواد اولیه ای همانند پلاستیک، چوب، فلز، کاغذ، فیبرگلاس و هر ماده اولیه مناسب دیگری تولید و تهیه می شوند. همانگونه که ذکر گردید، برخی از مدلهای مقیاسی دقیق که دارای ساخت پیچیده ای بوده به منظور استفاده در تونل باد تولید و عرضه می شوند، یعنی جایی که اطلاعات دقیق آیرودینامیکی سازه توسط متخصصین مورد نظر جهت بکارگیری در ساخت و طراحی نمونه پرنده در ابعاد واقعی، جمع آوری می شود.

مدل دقیقی از جنگنده اف 16 نصب شده در تونل باد

سیستم مقیاسی که جهت اینگونه پرنده های مدل مقیاسی بکار گرفته می شود دارای دو تقسیم متریک و اینچی می باشد. در بدو بوجود آمدن اینگونه مدلها، مقیاسهایی از بسیار بزرگ 1:18 تا بسیار کوچک 1:1250 به بازار عرضه گردید، اینگونه مقیاس بندی مربوط به سیستم اینچی می باشد. بعد ها مدلهای مقیاسی اینگونه که نیازمند جدا سازی قطعات از ساختار اولیه ای که بنام درخت شناخته می شود و سپس اتصال آنها به یکدیگر بوسیله زبانه هایی در یکدیگر چفت شونده و یا چسب مخصوص، در دسته بندی های 1:144، 1:72، 1:50، 1:48، 1:32 و 1:24 عمومیت یافته و به علاقه مندان عرضه گردید.

مدل مقیاسی استاتیکی از تامکت نیروی هوایی کشورمان

در روزهای آینده به بخشهای دیگری از این مقالات خواهیم پرداخت.

پاینده و استوار باشید.
موسوی پور.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *