سری مقالات تشریحی پرنده هایی مدل – بخش دوم

سری مقالات تشریحی پرنده هایی مدل – بخش اول
آگوست 2, 2019
سری مقالات تشریحی پرنده هایی مدل – بخش سوم
آگوست 6, 2019

سری مقالات تشریحی پرنده هایی مدل – بخش دوم

درود بر شما، مدلهای مقیاسی از نوع فلزی یا اصطلاحا دایکست وجود دارند که بوسیله تزریق فلز مذاب با فشار بالا به درون قالبهای دقیق تولید شده و در مقیاسهای اینچی 1:600، 1:500، 1:400، 1:300، 1:250، 1:200، 1:72 و 1:48 به بازار عرضه می شود.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن ha3836_greece_f-16_fighting_falcon_hellenic_air_force_hobby_master_die_cast_scale_metallic_model_in_72_scale.jpg است
یک مدل پرنده اف 16 از نوع دایکست

این مقادر مقیاس بندی تصادفی نبوده بلکه دارای نظم خاصی می باشد، برای مثال در روش اینچی مقیاس 1:48 مقدار یک چهارم اینچ از ابعاد نمونه مقیاسی برابر با 1 فوت از اندازه پرنده اصلی می باشد.

مواد اولیه ساخت مدل های مقیاسی استاتیکی
جنس اغلب اینگونه مدل ها از پلاستیک پلی استایرن تزریق شده در قالب هایی از جنس فولاد کربنی یا فولاد ابزار می باشد. امروزه اغلب این مدل های مقیاسی تولید کشورهایی مانند چین، تایوان، فلیپین، اروپای شرقی، ژاپن، کره جنوبی و روسیه می باشند. تولید مدلهای مقیاسی استاتیکی بوسیله عمل تزریق، اجازه ایجاد جزئیات بسیار دقیقی را به تولید کننده روی مدل مربوطه می دهد، این امر هزینه قالب های مربوطه را بسیار بالا خواهد برد، به همین جهت تولید یک چنین مدلهای دقیقی نیازمند خطوط تولید انبوه داشته تا هزینه تولید را کاهش دهد. حتی یکسری از مدلهای مقیاسی در ابعاد و جزئیات بسیار دقیق ساخته می شود که به مدلهای “سوپر دیتیل Super detailed” معروف بوده که در برخی موارد درخت مربوطه که اجزای اولیه مدل بر روی آن قرار دارند و می بایستی پس از جدا سازی به یکدیگر متصل شوند، تا تعداد بیش از 1000 قطعه ریز و درشت می باشند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن p51dtj_2.jpg است
بخشی از جزئیات پرنده موستانگ P-51

در این مدل ها برچسبهایی به نام دیکال نیز وجود دارند که پس از اتمام اتصال و رنگ آمیزی مربوطه، بر روی بدنه نهایی متصل می شوند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن 11031-2.jpg است
نمونه ای از دایکال مورد استفاده در مدل های مقیاسی استاتیکی

پرنده های مدل دارای قابلیت پرواز Aeromodeling
دسته بندی دیگری که جهت پرنده های مدل لحاظ می شود و اغلب به انواع دارای قابلیت پرواز این گونه پرنده ها اختصاص دارد و به صورت کلی جهت سرگرمی و تفریح مورد استفاده قرار می گیرند، مدلهای مقیاسی و یا غیر مقیاسی بوده که برخی دارای ظاهری کاملا مشابه نمونه اصلی در ابعاد واقعی خود بوده و برخی دیگر کلا ظاهری غیر مشابه با هر وسیله پروازی دیگری را دارا می باشند. اصطلاحا به این سرگرمی Aeromodeling می گویند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن aero-1-1.jpg است
نمونه ای از تقسیم بندی این گونه از پرنده های مدل

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید، این گروه پرنده ها داری دسته بندی های مختلفی می باشند که شامل استاتیکی و دینامیکی بصورت سر دسته بوده که درباره انواع استاتیکی آن صحبت کردیم. حال به تقسیم بندی انواع دینامیکی می پردازیم.

در درجه اول این پرنده های مدل دارای قابلیت پرواز یا همان انواع دینامیکی به دو زیرگروه موتور دار و گلایدر(بدون پیشران مستقل) تقسیم می شوند. گروه دارای قوای پیشران خود دارای دسته بندی زیر می باشند:

  • انواع پرنده های پرواز آزاد یا Free Flight Model و پرنده های موتور کشی یا Rubber Model
  • مدل های کنترل لاین یا Control Line model که به U-Control نیز معروف بوده و دو زیر گروه اکروباتیک Aerobatic و سرعت Speed دارند
  • مدل های رادیو کنترل R/C Models که دارای انواع آموزشی Trainer، اکروباتیک Aerobatic، سرعت Speed و…. می باشند
این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن FFP1-built-by-Dan-Rhinehart.jpg است
نمونه ای از یک پرنده پرواز آزاد
نمونه ای از پرنده کنترل لاین در حال پرواز

گروه گلایدر ها که خود دارای پیشران مستقل نبوده دارای تقسیم بندی زیر می باشند:

  • گلایدر های دارای قلاب پرتاب یا Chuck Gliders که شامل گلایدر های دست پرتاب Hand Launched و پرتاب با کاتاپولت Catapult Launched بوده، و این کاتاپولت می تواند ابزارآلات پرتاب کننده مکانیکی پیچیده باشد و یا تنها یک کش جهت پرتاب مدل باشد
  • گلایدرهای دارای طناب کشش Tow Line Glider که بوسیله پرنده دیگر یا خودرویی کشیده شده و رها می شود.
گلایدر دست پرتاب
گلایدر پرتاب شونده با کاتاپولت
گلایدر کششی

ادامه دارد…
پاینده و استوار باشید.
سید مهران موسوی پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *